Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu

Pierwsze objawy ciąży

Niektóre pary niczym ognia unikają ciąży, inne z kolei starają się o dziecko. W każdym jednak przypadku może wydarzyć się sytuacja, która wymaga skontrolowania, czy doszło do zapłodnienia. Oczywiście, dobrym pomysłem jest wykonanie testu ciążowego, jednak należy zwracać uwagę na zmiany w organizmie kobiety. Nierzadko bowiem Panie nie zdają sobie nawet sprawy, że w ich ciele rozwija się nowy człowiek. W takim razie, jakie są objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Ryzyko zapłodnienia nie jest wcale tak wysokie, jak mogłoby się wielu parom wydawać. Trzeba przecież wiedzieć, że może do niego dojść tylko podczas dni płodnych, kiedy komórka jajowa znajdzie się w jajowodzie celem „odnalezienia” plemników. Oczywiście, nadal poleca się osobom nieplanującym dziecka stosowanie antykoncepcji.

Jakie są i kiedy pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu występują?

Na wstępie należy powiedzieć, że zaraz po zapłodnieniu kobieta może wcale nie odczuwać zmian w swoim organizmie. Wczesne objawy ciąży są spotykane dopiero w trzecim lub czwartym tygodniu od zapłodnienia, a do tego są niewielkie i nierzadko okazuje się, że zostają pominięte (mogą być mylone z przeziębieniem). W niektórych przypadkach może ich nawet nie być. Najczęściej pary dostrzegają zmiany w okolicach piątego tygodnia od zapłodnienia.

Wczesne objawy ciąży to przede wszystkim zatrzymanie miesiączkowania, chociaż w niektórych przypadkach krwawienie może się pojawić nawet wtedy, kiedy kobieta została zapłodniona. Należy też przestrzec starające się o pociechę pary, że czasami brak okresu może oznaczać chorobę, a nie ciążę. Warto zatem wykonać test ciążowy, chociaż on nie zawsze daje rzetelny wynik.

Następnymi objawami są duszności i wymioty. Zazwyczaj pojawiają się wyłącznie o poranku, czasami także wieczorami, jednak niektóre kobiety muszą się z nimi zmagać nawet przez całe dnie. Należy zaznaczyć, że co prawda wymioty występują rzadziej, niż nudności i zwykle dotyczą tylko pierwszego trymestru ciąży, to czasami mogą pojawiać się nieregularnie przez cały jej okres. Na pewno odrobinę utrudnią funkcjonowanie, jednak nie są powodem do obaw.

Zapłodnione kobiety mogą także odczuwać przewlekłe zmęczenie i senność, Najłatwiej można to zauważyć, kiedy wyjątkowo męczy wykonywanie czynności, które wcześniej przebiegały bez żadnego problemu. Wczesne objawy ciąży dotyczą również braku apetytu, jednak ten nie będzie spotykany u każdej ciężarnej. Dochodzi do tego także tkliwość piersi, ponieważ te zaczną się dostosowywać do późniejszego karmienia. Rozmiar biustu zwiększa się w kolejnych etapach ciąży.

Tak jak wspomniane było wcześniej, testy ciążowe bywają zawodne. Z tego powodu w razie podejrzenia ciąży należy skontaktować się z lekarzem, którym jest specjalista wykształcony w dziedzinie nauki, którą jest ginekologia – ginekolog. Na podstawie dokładniejszych badań określi, czy doszło do zapłodnienia. Może także wykryć pewne dolegliwości kobiety, które będą wymagały leczenia.


Więcej w temacie „Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu” oraz Ginekologii znajdziesz na: https://www.termedia.pl/ginekologia

Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu
Przewiń do góry